22 mar, 2022

Nagroda POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki / najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia została przyznana!

Nagroda POLUNIMA dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki / najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia została przyznana!

W dniu 21 marca – po raz szósty już – została przyznana Nagroda dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki / najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia. Na scenie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, podczas obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, Prezydent POLUNIMA Jacek Malinowski poinformował o werdykcie Jury Nagrody, zaś Lucyna Kozień, jako jego członkini, odczytała protokół, zgodnie z którym:

„Jury postanowiło Nagrodę POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza za sezon 2020/2021 przyznać

Wojciechowi Stachurze

za prawdziwe i wyraziste kreacje, grę z formą i zabawę formą w monodramie „Beton”.

Wojciech Stachura w niezwykle trudnym gatunku scenicznym jakim jest monodram zaprezentował bogaty i wszechstronny warsztat aktora i aktora lalkarza, niezwykłe możliwości kreacji bardzo różnych postaci scenicznych a także – co istotne  – umiejętność płynnego i wiarygodnego przeistaczania się w kolejne postaci i osobowości. Jest naturalny i prawdziwy, doskonale realizuje zadania aktorskie w każdej granej przez siebie postaci, znakomicie porusza się w nietypowej przestrzeni scenicznej. Uznanie budzi aktorska precyzja, umiejętność działania z różnymi formami oraz prowadzenia żywego dialogu z granymi przez siebie postaciami.”

Nominację do Nagrody otrzymała także Maja Bartlewska za rolę Matyldy w przedstawieniu „Matylda mierzy wysoko” Kuby Kaprala w reż. Anny Rozmianiec w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie. Pełny tekst protokołu do pobrania poniżej:

Nagroda POLUNIMA_protokół

Jury obradowało w składzie Lucyna Kozień, Natalia Sakowicz, Zbigniew Niecikowski.

Zwycięzca oraz finalistka konkursu, poza pamiątkowymi dyplomami, otrzymają nagrody finansowe, pochodzące ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O Autorze
Eliza Dubrowska