24 mar, 2024

Lalkarze świętowali w Olsztynie!

Lalkarze świętowali w Olsztynie!

18 marca 2024 roku w Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się uroczysta gala z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP oraz olsztyński Teatr.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości – zarówno tych zebranych w Teatrze, jak i oglądających streaming – przez Andrzeja Bartnikowskiego, Dyrektora OTL. Następnie odczytano życzenia nadesłane przez Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna.

Kolejnym punktem programu było odśpiewanie Hymnu Lalkarza przez Karolinę Sadowską przy akompaniamencie Bogdana Szczepańskiego. Elżbieta Grad, aktorka OTL, odczytała natomiast orędzie UNIMA z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, przygotowane przez Ines Pasic, peruwiańską artystkę z Bośni.

Podczas gali Monika Choroszewska-Pleńkowska, Dyrektor Generalna Warmińskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Krzysztof Szuster, Prezes ZASP wręczyli ministerialne odznaczenia zasłużonym postaciom polskiego teatru lalek. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został Konrad Szachnowski, zaś Brązowy Medal Gloria Artis otrzymał Grzegorz Ociepka.

Kapituła Sekcji Lalkowej ZASP wyróżniła pamiątkowymi plakietkami: Monikę Szelę, Jagnę Polakowską, Monikę Gryc, Karolinę Sadowską, Reginę Furmańską, Mateusza Mikosza, Marcina Młynarczyka, Marka b. Chodaczyńskiego i Jarosława Cupriaka. Najwyższą nagrodę Sekcji – HENRYK – otrzymała Marta Rau za kontynuację i twórcze rozwijanie dzieła Jana Wilkowskiego i Krzysztofa Raua.


Ewa Piekarska, Prezydentka POLUNIMA, podkreśliła w swoim wystąpieniu, jak trudny i wymagający jest zawód lalkarza. Życzyła wszystkim, aby lalkarstwo było nie tylko pracą, ale stylem życia, źródłem radości, pasji i rozwoju. Następnie wręczono nagrodę dla najbardziej obiecującego lalkarza / obiecującej lalkarki młodego pokolenia.

Jury Nagrody w składzie Marek Chodaczyński, Michał Derlatka, Marcin Tomkiel wraz z Ewą Piotrowską wręczyło Nagrodę POLUNIMA za sezon 2022/2023 Darii Holochanskiej w uznaniu za jej niezwykłą energię i ekspresję sceniczną, oraz za organikę operowania formą – lalką i przedmiotem – budującą esencjonalną i wyrazistą atmosferę spektaklu. Nominowana do Nagrody została również Sylwia Wiensko za rolę Żaby w przedstawieniu „Żaba nie Śmieszka” w reż. Agi Błaszczak w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Obie Aktorki otrzymały dyplom Polunima oraz nagrodę finansową.

Zarząd POLUNIMA w składzie: Ewa Piotrowska, Bernarda Anna Bielenia, Jacek Malinowski, Michał Derlatka i Marek Chodaczyński postanowił przyznać również Nagrodę WILKA 2024 dla Sceny Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie. Nagrodę w imieniu Laureata odebrał Bogdan Szczepański.

Humorystycznym akcentem spotkania był przegląd Halabard – wyróżnień przyznawanych za najmniejsze role przez Tajną Kapitułę Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle.

W ramach uroczystości odbyło się spotkanie poświęcone pamięci prof. Bohdana Głuszczaka z Tadeuszem Prusickim autorem książki „Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej” poprowadził Andrzej Bartnikowski. Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Bohdan Głuszczak – Kadry z życia”.

Galę prowadzili aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek: Tomasz Czaplarski, Mateusz Mikosza i Marcin Młynarczyk.

Retransmisja wydarzenia dostępna jest na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=hJj_7PPXB28, zaś fotorelację można obejrzeć na Fanpage’u POLUNIMA na Facebooku.

 

__________________________________

🟢 ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA 2024
🟣 ORGANIZATORZY:
Polski Ośrodek Lalkarski Polunima
Sekcja Teatrów Lalkowych Związek Artystów Scen PolskichZASP-Stowarzyszenia
Olsztyński Teatr Lalek
🟡 MECENAT:

 

DOFINANSOWANO Z BUDŻETU PAŃSTWA – ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH PROGRAMU TEATR 2024

Nazwa zadania: „Światowy Dzień Lalkarstwa 2024”

Dofinansowanie: 50.000 zł

Całkowita wartość projektu: 63 900 zł

O Autorze
Iwona Nartowicz