24 mar, 2020

KILKA SŁÓW OD SEKCJI TEATRÓW LALKOWYCH ZASP – ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA – 21 MARCA 2020

KILKA SŁÓW OD SEKCJI TEATRÓW LALKOWYCH ZASP – ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA – 21 MARCA 2020

Światowy Dzień Lalkarstwa – 21 marca 2020

Światowy Dzień Lalkarstwa uchwalono podczas 18 Kongresu UNIMA w 2000 roku w Magdeburgu, a jego pomysłodawcą był Djavad Zolfagori występujący w imieniu Narodowego Centrum UNIMA z Iranu. Dwa lata później, w czerwcu 2002 roku, podczas spotkania Rady UNIMA w Atlancie, wiceprezydent UNIMA i prezydent Komisji Azja-Pacyfik Dadi Pudumjee zaproponował, by świętować tę uroczystość 21 marca.

I tak, od 2003 roku, pierwszego dnia wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa.
W tym roku, kontynuując dobrą, choć jeszcze młodą tradycję wspólnego świętowania, dwie organizacje – Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA – zaprosiły artystów z całego kraju na 23 marca 2020 roku do Instytutu Teatralnego.

To miał być radosny wiosenny dzień w otoczeniu gwałtownie budzącej się do życia przyrody,  tymczasem przychodzi nam „obchodzić” go w cieniu zagrożenia epidemicznego oraz niepokoju i troski o byt naszych Koleżanek i Kolegów, którzy nagle stracili możliwość grania i wykonywania swojego zawodu. Wielu stanęło w obliczu osobistej, poważnej życiowej „katastrofy”.

Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie od wielu dni wypracowuje formę wsparcia dla najbardziej potrzebujących, o czym piszemy na głównej stronie ZASP. Aktywny jest Związek Zawodowy Aktorów Polskich (www.zzap.aktorzy.org) a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje pomoc zakrojoną na większą skalę (www.mkidn.gov.pl).

Trudno teraz cokolwiek przewidzieć i snuć dalekosiężne plany w jakiejkolwiek dziedzinie. Chcielibyśmy móc jak najszybciej się z Wami spotkać, aby cieszyć się podwójnie – z pokonanego podstępnego „wroga” i z naszego lalkarskiego święta.
Pozostaje mieć nadzieję, że los będzie dla nas łaskawy i dzięki służbom medycznym w połączeniu z zachowaną przez społeczeństwo dyscypliną, zagrożenie minie jak najszybciej i nasze życie wróci do normy, na co czekamy z utęsknieniem.
A tymczasem życzymy nam wszystkim nieustającej wiary, że zawód, który wybraliśmy jest i tak najpiękniejszy!

Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP

O Autorze
Eliza Dubrowska