29 kwi, 2023

„Dziewczynka ze skrzypcami” Jona Fossego, w reż. Ewy Piotrowskiej, czyli polsko-norweska produkcja dla młodych – do zobaczenia na scenie Teatru Baj w Warszawie.

„Dziewczynka ze skrzypcami” Jona Fossego, w reż. Ewy Piotrowskiej, czyli polsko-norweska produkcja dla młodych – do zobaczenia na scenie Teatru Baj w Warszawie.

„Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)”.

Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej bezpieczną ścieżkę do cierpliwie czekającego na pomoc taty.

W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż. Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

Ewa Piotrowska sięgnęła po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora jest jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.

Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” idą tym tropem i przygotowują spektakl, dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.

Najbliższe spektakle można zobaczyć już w maju: 12.05 o g. 10:00, 13.05 o g. 17:00, 14.05 o g. 11:00 oraz 16, 17 i 18.05 o g. 10:00.

Fot. Albert Roca Macià

Spektakl powstał w ramach projektu pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.

Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatret.

Wydarzenie pod patronatem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

O Autorze
Iwona Nartowicz