Zmarł Zdzisław Owsik

Z wielkim żalem informujemy, że w wieku 87 lat zmarł wybitny lalkarz, wieloletni aktor łódzkiego „Arlekina” – Zdzisław Owsik. Z tym teatrem, wraz z żoną Teresą Sawicką, związany był przez całe swoje życie artystyczne, z dwuletnią jedynie przerwą w warszawskim Guliwerze.

Debiutował w łódzkim teatrze w 1952 r. , a następnie wykreował

wiele znakomitych, często tytułowych ról. W pamięci widzów pozostały na zawsze m.in. Żołnierz w Ptasim mleku (1956), Chochlik w Balladynie (1957), Młynek w Młynku do kawy (1959), Car w Koniku Garbusku (1975), Lis Przechera w Pieśni o lisie (1976) i liczne inne kreacje aktorskie, zauważone przez krytyków i docenione na festiwalach. Zdzisław Owsik występował na scenie Arlekina do 1992r., kiedy to zagrał w spektaklu Dom. Potem jeszcze zajmował się dubbingiem, użyczając głosu postaciom filmu animowanego.

Zdzisław Owsik ma na swym koncie ponad 70 ról teatralnych, często był asystentem reżysera, a także reżyserem i pedagogiem. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 r. otrzymał od Sekcji Lalkowej ZASP Specjalną Nagrodę za całokształt pracy w dziedzinie teatru lalek.