Edmund Wojnarowski

Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” z głębokim smutkiem zawiadamia, że w dniu 11 stycznia 2009 w wieku 78 lat zmarł EDMUND WOJNAROWSKI. Edmund Wojnarowski, urodzony 21 września 1930 r. w Starym Sączu, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1954)…

Od tej pory mieszkał i tworzył na Śląsku, od wielu lat w Katowicach. Dziennikarz, publicysta, poeta i dramaturg, autor utworów dla dzieci, twórca radiowy, satyryk i reżyser, laureat nagród literackich (m.in. za sztuki dla teatru lalek i monodramy). Przez 50 lat związany był z Radiem Katowice (m.in. jako szef Redakcji Rozrywkowej, potem z-ca dyrektora ds. programowych). Był szefem Redakcji Teatralnej śląskiej TV, kierownikiem literackim Teatru „Ateneum” w Katowicach i Nowego w Zabrzu, wykładowcą w Studiu Aktorskim przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Nie sposób pominąć jego udziału w stworzeniu w Katowicach znakomitego kabaretu „Śruba” i trzech doń programów. Zajmował się również rysunkiem satyrycznym (publikował m.in. w „Szpiklach” i tygodniku „Kocynder”.

Jako reżyser zrealizował wiele audycji radiowych, ale również kilka własnych sztuk w teatrach lalek. Był m.in. jednym z członków-założycieli Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego, członkiem ZAiKS-u, POLUNIMA, uczestniczył w pracach Komisji Kwalifikacyjnej Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice-Dzieciom”.
W 2008 r. minęło 55 lat jego pracy twórczej.